English
Site Haritası
  ara
     
  Üretim Tesislerimiz  

Menderes Tekstil, dünyanın en kaliteli pamuğunu 24 saatte, 60 bin kg ipliğe, 750 bin m2 dokumaya, 900 bin m2 baskılı beze, 120 bin m2 astar-tela ve 70 bin set çarşaf ve nevresime dönüştürür.

İplik Fabrikası: Günlük İplik üretim kapasitemiz 60.000 kg. Open-end iplik makineleri ile üretim yapılmaktadır. Menderes iplik fabrikası Gerçek Zamanlı Veri Toplama ve İşleme Sistemi Schlafhorst Coropilot ile yönetilmektedir.

Dokuma Fabrikası: Toplam Günlük Dokuma Kapasitesi ortalama 750.000 m2 dir. Hava jetli dokuma tezgahları çok çeşitli kalitelerde ve enlerde üretim yapabilme özelliğine sahiptir. Üretimimiz %100 pamuk olmakla birlikte müşterilerimizin özel istekleri doğrultusunda polyester-pamuk karışımı da çalışılabilmektedir. Gerçek Zamanlı Veri Toplama ve İşleme Sistemi Arakne ile yönetilmektedir. 

Örgü: Günlük örgü kapasitemiz ortalama 17 tondur. Yuvarlak örme makineleri ile üretim gerçekleştirilmektedir. Örme makineleri 54" , 48" ve 42" olarak bir çok enlerde jarse üretimi yapabilmektedir.

Desen - Şablon: 14 adet Cad-Cam sistemi ile donatılmış desen dairesi, tecrübeli kadrosuyla müşterilerin her türlü desen ve tasarım isteklerini hızlı bir şekilde karşılamaktadır. İleri teknolojinin kullanıldığı Şablon dairesinde desenler şablonlara aktarılarak baskıya hazır hale getirilmektedir. Şablon dairesinde, dünyadaki tüm ev tekstil ürünleri ölçülerinde şablon hazırlanabilmektedir. Günde 100 adet şablon hazırlanabilen dairede 2 adet Laser Engraver ve 3 adet Wax makinası mevcuttur.

Baskı-Boya ve Astar-Tela Fabrikaları: İşletmemiz günde toplam 900.000 m2 baskı ve   boya kapasitesine sahiptir. Filmdruck, Rotasyon ve Dijital Baskı baskı makineleri ile üretim yapılmaktadır. Her üç cins baskı makinesi de 320 cm enine kadar 12 şablonlu üretim imkanına sahiptir. Düz boya Pad-Batch makinelerinde 320 cm bez enine kadar boyama yapılabilmektedir.
Ön hazırlık, Şardon, Baskı-Boya, Finisaj ve Mamul Kalite Kontrol bölümlerinden oluşan işletmede günde 8 milyon m2 bez değişik proseslerden geçerek ham bezden mamul beze dönüştürülmektedir.

Ön hazırlık: Yakma-Haşıl sökme, Yıkama, Beyazlatma, Kurutma, Merserize işlemlerinin yapıldığı bölümde 1 adet Yakma, 4 adet Kasar, 2 adet Merserize, 4 adet KotinuYıkama, 9 adet Kontinu Kurutma makineleri bulunmakta ve günde 3 milyon m2 bez işlem görmektedir.

Şardon: Tüyleme işlemi ile beze efekt verilen bölümde 8 adet Şardon makinesi ile günde 300.000 m2 üretim yapılabilmektedir.

Baskı-Boya: Pano baskı, Rotasyon baskı ve Düz boya  işlemlerinin yapıldığı bölümde 3 adet Pano baskı, 7 adet Rotasyon baskı, 1 adet Dijital Baskı, 3 adet Kontinu Düz boya makinesi ve 3 adet otomatik boya mutfağı bulunmakta ve günde 800.000 m2 bez işlem görmektedir.

Finisaj: Egalize, Apre, Kurutma, Sanfor, Fikse, Kalandır gibi işlemlerin yapıldığı bölümde 11 adet Ramoz, 3 adet Sanfor, 4 adet Fiske ve 3 adet Kalandır makineleri ile günde 3 milyon m2 bez işlem görmektedir.

Mamul Kalite Kontrol: 20 adet Kalite Kontrol makinesi ile günde 850.000 m2 bez kalite kontrol yapılmaktadır.

Astar-Tela Fabrikası: Astar, yapışkan elbise telası ve manşet mamuller üreten işletme, noktalı ve düz kaplama yapabilen 2 adet Kontinu Kaplama makinesi ile günde 120 bin m2 üretim yapmaktadır.

Konfeksiyon Fabrikası: Günlük Kapasite 420.000 metredir, bu da 70.000 set'e karşılık gelmektedir. Çarşaf dikiş otomatı, Yastık dikiş otomatı, Çarşaf katlama otomatı, Yastık katlama otomatı, Eton fitted dikiş sistemi konfeksiyon makine parkını oluşturmaktadır. Ayrıca İşletme bünyesinde manuel dikiş makinelerinden oluşan 18 adet nevresim dikiş bandı, 5 adet jarse dikiş bandı, 24 adet yastık ve bebe seti dikiş bandı ile üretim gerçekleştirilmektedir.

Kesim Departmanı: 2 adet tam otomatik Serim makinası, 1 adet pano kesim otomatı ve 10 adet manuel masa ile 250.000 Metre çeşitli ölçü ve modellerde kesim yapmaktadır.

Otomat Departmanı: 2 adet Çarşaf, 2 adet Yastık, 2 adet Fıtted+Eton, 1 adet Nevresim Otomatları ile kesim-dikiş ve 2 adet Yastık, 1 adet Fıtted, 1 adet Çarşaf Otomatları ile katlama yapmaktadır. Günlük üretim kapasitesi 170.000 Metre dir.

Manuel Dikiş Departmanı: 420 adet dikiş makinesi ve 47 adet dikiş bandıyla günde 250.000 Metre üretim yapmaktadır.

Ambalaj Departmanı: Günlük 70.000 set üretimiyle her türlü müşteri isteklerini titizlikle karşılamaktadır.